pixel mautic

Что нового в бизнесе пользователей Deadline?
Каждый понедельник рассказываем про это журналистам Украины!

Чтобы прочитать релиз или бесплатно разместить свой:

15:23 2018.05.14
star_border Добавить в избранное

Огляд основних проблем на ринку азотовмісних мінеральних добрив – аміачні негаразди

Азотні добрива – це азотовмісні речовини, які застосовуються для підвищення вмісту азоту в ґрунті, тим самим покращуючи та підвищуючи врожайність сільськогосподарських культур.

Сировиною для виробництва азотних добрив є аміак, який, у свою чергу, виробляється з природного газу. Враховуючи це, вартість газу серйозним чином позначається на вартості аміаку і має вагому складову у вартості добрив (у селітрі вартість газу складає близько 65%).

Зокрема, в Україні найуживанішим азотним мінеральними добривом є аміачна селітра.

Основними виробниками азотних добрив в нашій країні є: ПАТ «Азот», ПрАТ «Сєвєродонецьке об’єднання Азот» та ПАТ «Рівнеазот», що входять до складу холдингової компанії «OSTCHEM».

Фактично компанія «OSTCHEM» має ознаки монопольного становища в Україні на рику азотних добрив.

Однак сам розвиток внутрішнього ринку мінеральних добрив залежить від ряду факторів, а саме:

  • потреб сільськогосподарських виробників у хімічній продукції,
  • цін на сировину,
  • попиту світового ринку,
  • обсягів імпорту до України, тощо.

Які ж проблеми існують на цьому ринку?

Так, в цьому році для весняної посівної компанії попит аграріїв на міндобрива був цілком покритий. Як повідомляє прес-служба ДП «Держзовнішінформ», ще до введення додаткових антидемпінгових мит, до нашої країни було завезено багато азотних добрив, що у свою чергу навіть призвело до надлишку добрив на ринку.

Але, як зазначають експерти, у довгостроковій перспективі Україна без імпорту поки не в змозі задовольнити потреби фермерів в азотних добривах. Зокрема, в 2017 році сукупний обсяг виробництва селітри в Україні, який склав 1065 тис. т, зміг покрити попит аграріїв тільки наполовину.

Нагадаємо, що Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі прийняла рішення про розширення дії антидемпінгових заходів на імпорт в Україну нітрату амонію (аміачної селітри) з Російської Федерації, підвищивши мита на імпорт мінеральних добрив з РФ до 42,96%.

Як зазначив заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради, Михайло Соколов, зазначене рішення в черговий раз призведе до здорожчання азотних добрив на внутрішньому ринку. В результаті чого вітчизняні аграрії в майбутньому зазнають багатомільярдних втрат.

У цьому міг би завадити Антимонопольний комітет України, який вже кілька років «розслідує справу» щодо діяльності компанії «OSTCHEM» та ціноутворення на цих ринках. Проте політичні важелі поки що переважають економічні інтереси держави і дають можливість формувати дещо завищені ціни на внутрішньому ринку, ніж на зовнішніх.

За даними ННЦ «Інститут аграрної економіки», кожен гектар української землі щорічно втрачає від 200 до 400 кг поживних речовин через недостатнє внесення мінеральних добрив. В свою чергу, за даними опитування, проведеного центром «Соціальний моніторинг», фермери не вносять достатню кількість добрив через їх високу ціну.

За результатами дослідження, яке провели ННЦ «Інститут аграрної економіки», консалтингове агентство «Украгроконсалт» та центр «Соціальний моніторинг» на замовлення Всеукраїнської Аграрної Ради, втрати вітчизняного аграрного сектору через недобір врожаю у зв’язку з високими цінами на азотні добрива всередині країни, щорічно складають понад 32 млрд грн.

Крім того, як повідомило консалтингове агентство «ААА», через завищені ціни аграрії щорічно переплачують за азотні добрива близько 5 млрд грн.

https://adslegal.com.ua/oglyad-osnovnyh-problem-na-rynku-azotovmisnyh-mineralnyh-dobryv-amiachni-neg...

Контактное лицо