pixel mautic

Что нового в бизнесе пользователей Deadline?
Каждый понедельник рассказываем про это журналистам Украины!

Чтобы прочитать релиз или бесплатно разместить свой:

10:40 2022.12.01
star_border Добавить в избранное

Кінець біткоїну? Що сталося на ринку криптовалют і які його перспективи

Криптосвіт технологій — це те, що приховано від очей: Китайська криптобіржа Binance продовжує співпрацювати з Росією та Іраном і водночас є стратегічним партнером України.

Крах FTX – як це вплине на всю індустрію криптовалют?

12% транзакцій біткойну - російські. Як не стати співучасником тероризму та захистити себе від токсичних операцій?

Про все це говоримо в аналітичному матеріалі напередодні відкритого столу щодо обороноздатності українського ринку криптовалют.

Запрошені сторони:
- Рада національної безпеки і оборони України
- Служба безпеки України
- Міністерство цифрової трансформації України
- Національний координаційний центр кібербезпеки України
- Національна поліція України
- Національний банк України
- Державна служба спеціального зв'язку та захисту України
- Кіберполіція України, Центр реагування на кіберзагрози

Спікери:
- Андрій Роговський, президент AIC ESUPPORT: як уникнути токсичних криптовалютних операцій із російськими активами
- Наталія Кокоріна, акредитований юрист Асоціації Диджиталізації Права: Оподаткування операцій з криптовалютами

Акредитація журналістів триває до 7 грудня: https://fdp.com.ua/

Кінець біткоїну?

Що сталося на ринку криптовалют і які його перспективи

Чому трапився крах криптовалютної біржі FTX? Що це означає? І чи можна очікувати нового зростання котирувань?


З $47 000 до $17 000 за 11 місяців або 63% втратив біткоїн у 2022 році! 10% з яких припало на два дні — 8-9 листопада, коли ціна на першу криптовалюту опустилася до позначки грудня 2020 року — $16 000. Причиною такого серйозного зниження стала трагедія місцевого масштабу, а саме — крах криптовалютної біржі FTX та повне розчарування інвесторів у сфери віртуальних монет.


Це кінець біткоїна? Подивимося на ситуацію докладніше та спробуємо припустити, що буде з ринком криптовалют у найближчій перспективі.


Криптобіржі в 2022 році


Напевно, криптовалютні інвестори більше за інших у 2022 році купували валідол. Повернення до максимів 2021 року, коли котирування біткоїна наближалися до $70 000, не те, що не відбулося, але навіть не намітилося. Березневі спроби закріпитися в районі $43 000 на тлі загальносвітових санкцій не мали успіху. І з цього моменту про нові піки вже ніхто не мріяв.


Інвестори більше міркували про те, коли час продавати. До речі, низхідні гепи від 9 травня та 13 червня так і не закрилися, що говорить про сумні настрої на криптовалютних ринках. Навіть Ілон Маск, найбільший шанувальник віртуальних монет, не втримався і продав цього літа аж 75% біткоїнів, які належать компанії Tesla, залишившись у мінусі. Звичайно, він не сказав про свої прогнози, завуалювавши угоду недоліком ліквідності, але ми то з вами розуміємо, в чому річ…

Графік курсу біткоїну. Незакриті цінові розриви з теорії фінансових ринків вказують на негативні настрої інвесторів. Джерело: fortrader.org

А річ, звісно, у припиненні величезних потоків фінансової підтримки з боку Центробанків світу. Те, що називалося програмами кількісного пом'якшення (Quantitative easing, QE), створювало величезну ліквідність, яка осідала в криптовалютних гаманцях, змушуючи ринок рухатися вгору.


Зворотний процес стягування грошової маси шляхом повсюдного підвищення процентних ставок дав незриму команду Sell. Простіше кажучи, всі давно мріяли продати біткоїн на піках і отримати такий смачний прибуток, але чекали відмашки. Неквапливі та жадібні залишилися в мінусі.


Додамо до цього різких геополітичних та економічних змін у світі, які змусили багатьох вивести свої інвестиції з криптовалютного ринку, і ось перед нами логічна рівноважна ціна за біткоїн.


Що сталося з криптовалютами у листопаді 2022 року


Насправді до останніх подій на ринках і не було ідеї про повний крах криптовалютного світу. Ситуація виглядала цілком логічною з огляду на загальносвітову кризу. Але все підірвало крах біржі FXT і фактичне розорення її власника Сема Бенкмана-Фріда, який за пару днів перетворився з мільярдера зі статком $200 млрд на фактичного вигнанця.


Отже, як це часто буває, у кризовій ситуації беруть участь дві протиборчі сторони. У нашому випадку Бенкман-Фрід та відомий у широких криптовалютних колах Чанпен Чжао або просто CZ, ще один крипто-мільярдер і власник біржі Binance. Колишні партнери в якийсь момент розійшлися у поглядах на розвиток індустрії й більше не змогли продовжувати плідну співпрацю. Так, Чанпен Чжао дотримується традиційних ідей ринку, виступаючи за відсутність регулювання криптовалютної активності. Бенкман-Фрід виступав за посилення правого регулювання криптомиру. Перепалка між мільярдерами виглядала десь навіть кумедною, жартівливою, до доленосного листопаду 2022 року…


2 листопада портал CoinDesk опублікував статтю, в якій, посилаючись на документ, який потрапив до них у руки, пояснив, що приблизно 40% активів хедж-фонду Alameda Reserch, що належить Сему Бенкману-Фріду — це токени FTT, монети біржі FTX. І це з розрахунку загальних активів фонду, а якщо розглядати тільки чисті активи, то ця сума становить приблизно 90% або $5,8 млрд. Все б нічого, але у вільному обігу даних токенів лише $5 млрд., а це означає, що якщо хедж-фонд раптом вирішить реалізувати його на біржах, то такий обсяг вкрай негативно позначиться на котируваннях монети, а значить, і на положенні Alameda.


Природною реакцією крипто-інвесторів, які в цілому вже були налаштовані йти з активів за будь-якої зручної нагоди, стали масивні продажі FTT, які призвели до падіння котирувань разом на 7%. Підлив масла у вогонь і засновник Binance: Чанпен Чжао розмістив у Twitter пост, що його біржа планує продати свої токени FTT обсягом $500 млн., змусивши впасти ціни ще на 8%.


    Twitter  Binance

До чого ж тут FTX? Все просто: дослідники блокчейну встановили, що біржа в складний момент надала підтримку Alameda Reserch у розмірі $4 млрд за допомогою токенів FTT. Тому, якщо хедж-фонд збанкрутує, а це цілком можливо, то біржа Бенкмана-Фріда позику назад не поверне. Сума неймовірна. Саме на неї та зреагували інвестори, які побажали вивести свої гроші із біржі. За даними Reuters, за 72 години користувачі вивели з FTX $6 млрд, що призвело до ще більшого зниження вартості FTT. У результаті з початку місяця монета втратила 80% ціни.

  FTTГрафік токена FTT. Джерело: Binance

Біржа втрачала контроль над тим, що відбувається, і навіть примусово зупиняла виведення. Це був сильний сигнал про те, що FTX натрапила на величезні труднощі та, ймовірно, використала кошти клієнтів не за призначенням (інакше чому просто не повернути активи, що знаходяться на ринку?).

Для охайних посередників не важко вивести хоч усі кошти клієнтів разом, і тим більше це не стане причиною банкрутства, адже комісії нікуди не поділися. А якщо гроші клієнтів використовувалися для додаткового заробітку чи порятунку Alameda, то отримати їх за кілька днів, як ви розумієте, неможливо.

Що ж, великий урок для всіх новоявлених господарів криптобірж: не можна використовувати свої токени для забезпечення позик. У непередбачених обставинах опинишся в пастці цін свого ж активу: падає вартість токена — знижується інтерес до біржі — падає вартість токена — і т.д.

Крах FTX

Забули вже про Binance? А вона є! Чанпен Чжао 8 листопада заявив, що про все домовився із Семом Бенкманом-Фрідом і його біржа повністю поглине FTX. При цьому Binance бралася покрити всі зобов'язання колеги, щоби не допустити її банкрутства. І лише через день Чанпен Чжао зрозумів, що нікого не хоче поглинати. Він заявив, що передумав, пославшись на результати перевірки, що показала занедбаність ситуації.

Як це пов'язано з біткоїном?

Все у нашому світі взаємозалежне. Поштовх в одному кутку відгукується в іншому. Інвестори ще раз переконалися, що криптовалютна сфера не тільки дуже волатильна, а й непередбачувана. Наявність централізованих бірж та некоректне використання ними активів клієнтів призводить до підриву авторитету всієї індустрії.


У результаті ціна біткоїна впала до $16 тис., Solana втратила половину вартості, дісталося і стейблкоїну USDT, особливо популярному останні місяці, який поспішив довести, що ніяк не пов'язаний з FTX та Alameda. Аналогічно вчинили й багато бірж. Той самий Binance виступив за прозорість і опублікував список гаманців, де міститься $69 млрд.


Допомогло це біткоїну та альткоїнам? Якоюсь мірою так, панічні продажі зупинилися, хтось навіть купив BTC на низах. Поки 11 листопада не стало відомо про продовження дивовижної історії FTX.


Додаткові загрози

Не встигла FTX подати на банкрутство, потягнувши за собою 130 компаній, але залишившись на плаву до вирішення ситуації новими керівниками, як у ніч з 11 на 12 листопада з'явилася інформація про злом біржі та переведення на сторонні гаманці ні багато ні мало $600 млн. Чутки говорять про те, що кошти пішли на купівлю децентралізованих стейблкоінів DAI, які заморозити неможливо за вказівкою правоохоронних структур. Біржа у своєму Twitter поспішила попередити про небезпеку троянів і зломів, що насправді виявилося діями вкрай недалекоглядного співробітника FTX, який мав доступи до гаманців компанії…


В загальному

Ми не дарма розписали історію так докладно, щоб показати, наскільки цікавий криптовалютний світ сьогодні: за величезними прибутками криються не менш сильні ризики навіть там, де ніхто особливо не чекає.


Чи зникне біткоїн як такий? На наш погляд, навряд. Напевно, ми побачимо ще нижчі рівні, враховуючи загальносвітову економічну напругу. І до максимумів не зможе дістатися ще дуже довгий час, принаймні до перемоги над ворогом: поки що видимих причин для вливань у криптовалюту немає, зараз усе вливання йде у нарощуванні оборонного сектору та підтримці ЗСУ. А показовий приклад того, що найбільші криптобіржі стають дрібницями за тиждень, не додає впевненості та інтересу інвесторам.


Однак, нехай невелика, але все ж таки надія на зростання котирувань криптовалют зберігається. Вона можлива у трьох випадках:


  1. Якщо з'являться нові криптовалютні технології, здатні внести свіжий струмінь у сферу.

  2. Якщо з'явиться розсудливе регулювання торгового процесу для централізованих майданчиків.

  3. Якщо з'являться нові «Ілони Маски», здатні підтримати якийсь окремий проєкт ціною своїх капіталів та репутації. «Старий» Ілон навряд чи візьметься за це.


І так, варто з обережністю чекати на наплив дуже позитивних криптовалютних прогнозів про швидке зростання. Папір стерпить, а підняти ціни, щоб продати свої біткоїни хоча б у нуль сьогодні багато хто хоче.


Якщо ви хочете дізнатися більше про безпеку у сфері криптовалют — реєструйтесь на круглий стіл: https://fdp.com.ua/, де спікери розкажуть про такі важливі речі, як:


  1. Андрій Роговський, президент AIC ESUPPORT: як уникнути токсичних криптовалютних операцій із російськими активами

  2. Наталія Кокоріна, акредитований юрист Асоціації Диджиталізації Права: Оподаткування операцій з криптовалютами


Контактное лицо

Дмитро Бєлка

ГРОМАДСЬКА‌ ‌ОРГАНІЗАЦІЯ‌ ‌"УКРАЇНСЬКИЙ‌ ‌НАРОДНИЙ‌ ‌КОНТРОЛЬ‌ ‌ЗА‌ ‌ ДІДЖІТАЛІЗАЦІЄЮ", Одесса