pixel mautic

Що нового у бізнесі користувачів Deadline?
Кожен понеділок розповідаємо про це журналістам України!

Щоб прочитати реліз або безкоштовно розмістити свій:

12:28 2019.04.16
star_border Додати в обрані

Квітневі спрощення правил доступу нерезидентів до банківських послуг в Україні

4 квітня вступили в дію оновленні правила НБУ про порядок відкриття та закриття рахунків клієнтів банків і кореспондентських рахунків банків — резидентів та нерезидентів. Ці правила значною мірою спрощують доступ іноземних юросіб до банківських послуг в Україні.

Право відкривати рахунки в українських банках та здійснювати валютні операції юридичними особами — нерезидентам України передбачене Законом України "Про валюту і валютні операції", а також Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.

Для спрощення процедури НБУ оновив Інструкцію про порядок відкриття та закриття рахунків клієнтів банків і кореспондентських рахунків банків — резидентів та нерезидентів. Цей акт в новій редакції набрав чинності з 4 квітня 2019 року.

Що саме змінилось

«Нововведення, передбачені новою редакцією Інструкції № 56 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України”, полегшать ведення бізнесу іноземними компаніями в Україні. Юридичні особи-нерезиденти матимуть можливість відкривати рахунки в українських банках, при зміні найменування юридичної особи діючі рахунки не потрібно закривати, а також скасовується подання клієнтами банків при відкритті рахунків картки зі зразками підписів, розпорядження відбуватиметься лише особами, які згідно з законодавством мають на це право. Позитивним також є відсутність обмежень стосовно проведення операцій з рахунками», - коментує Катерина Ткаченко, юрист міжнародного департаменту K.A.C.Group.

Як зазначають експерти такі нововведення значною мірою оцінять іноземні підприємці, які відкривають рахунки в Україні з метою отримання відсотків за вкладами. Адже ми маємо досить високу ставку за депозитами. Ризики, звичайно, теж є, але охочі також знаходяться. «Наші іноземні клієнти частіше за все відкривають рахунки в українських банках з метою інвестувань в місцеву нерухомість, виробничі активи та корпоративні права». - зазначають в K.A.C.Group

Попри відсутність обмежень, документ все ж таки вводить деякі нюанси здійснення таких транзакцій.

Фінансовий банківський моніторинг

«Поряд з лібералізацією процедури доступу нерезидентів до банківського сектору, НБУ запровадив механізм виявлення «фірм-одноденок» серед юросіб-нерезидентів. У разі, якщо вдасться довести, що компанія є фіктивною, банк може відмовитися надавати послуги з її обслуговування», - розповів Дмитро Поліщук, юрист Адвокатської компанії «Прайм».

Значна лібералізація операцій нерезидентів може спровокувати ризик використання банківської системи України компаніями-оболонками, які нерідко є учасниками схем відмивання коштів. Тому, з метою недопущення використання послуг банків для відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом в Україні та за її межами з використанням компаній-оболонок, постановою Правління Національного банку України від 02 квітня 2019 № 58 внесено зміни й до Положення про здійснення банками фінансового моніторингу, які набрали чинності також 4 квітня 2019 року.

За новими правилами рахунки нерезидентів будуть перевірятися та аналізуватися з метою виявлення компаній-оболонок, при чому такі перевірки не будуть стосуватися холдингових компаній або їх корпоративних підприємств, за умови, що структура власності холдингової компанії прозора і дозволяє визначити кінцевих бенефіціарів власників (контролерів), а господарська діяльність такої юридичної особи дає можливість повного розуміння її характеру.

«Рішення щодо спрощення процедур та посилення моніторингу є вкрай вірним. По-перше, полегшення відкриття рахунків є ще одним кроком до залучення іноземного капіталу до України, що у сукупності з ефективним механізмом захисту споживачів фінансових послуг та має слугувати підвищенню економічної спроможності держави, — зазначає Дмитро Поліщук, юрист Адвокатської компанії «Прайм».

По-друге, посилення спостереження за рахунками нерезидентів має позитивно вплинути на законність відносин у фінансовій сфері без значних обмежень для споживачів фінансових послуг


Контактна особа

Тетяна Кузьмич

K.A.C. Group Corporate Lawyers & Tax Advisors, Київ